İki Elin Sesi

Ülkemizde yaklaşık 4 milyon işitme engelli birey var ve hayatın birçok alanında zorluklarla karşılaşıyorlar. Bizlerin işitme engelli bireylerle iletişim kurabilmesi için ses sınırını aşarak onlarla ortak bir dil oluşturması şart. Projemiz de işte bu gereklilikten doğdu ve engelli bireylerin sağlığı konusunda bilinçlendirici ve savunucu faaliyetlerde bulunmayı, tıp öğrencilerine işaret dilini etkili ve kalıcı olarak öğreterek işitme engelli bireylerin özellikle sağlık hizmetlerine ulaşmada önlerine çıkan engelleri kaldırmayı hedefliyor. 

Her bireyin eşit ve doğru şekilde yararlanması gereken sağlık hizmetlerinden;  işitme engelli bireylerimiz özellikle giriş işlemleri, anamnez, tedavi süreci gibi birçok basamakta  kendilerini ifade etme konusunda zorluklar yaşayabiliyorlar. Bizler de geleceğin hekimleri olarak tüm hastalarımızı eşit bir yaklaşımla değerlendirebilmek istiyorsak meslek hayatımızda sık sık karşılaşacağımız işitme engelli bireyler hakkında bilgi sahibi olmalı ve onlarla doğru iletişim kurabilmek için işaret dili eğitimi almalıyız.

İki Elin Sesi desteklenmiş projesi; engelsiz yaşam konusunda bilinçli, işitme engelli bireylerin sağlığı konusunda fikir sahibi olan, onlara doğru yaklaşım ve iletişim konusunda bilinçli hekim adayları yetiştirmeyi ilke edinir. Bu doğrultuda İki Elin Sesi Projesi, biz sağlık çalışanları ile işitme engelli bireyler arasındaki iletişimi güçlendirebilmek adına tıp fakültesi öğrencilerine yönelik işaret dili eğitimlerinin verilmesi ve bu yönde tıp fakültesi öğretim müfredatlarının şekillendirilmesi için çalışmaktadır. Bu konuda yürüteceğimiz savunuculuk faaliyetleri ile bilinçlenmeye önce kendimizden başlamayı ve bu bilinci topluma yayarak bu konudaki gelişmelere ön ayak olmayı hedefliyoruz.