Kontrol Sende

Kontrol Sende! Klasik ve modern doğum kontrol yöntemleriyle ilgili bilgilendirme yapmak ve halka hekim danışmanlığında korunma bilinci aşılamak amacıyla oluşturulmuş bir projedir. Türkiye’nin birçok ilinde yapılan araştırmalarda halkımızın modern doğum kontrol yöntemlerini yeterince bilmediği, büyük çoğunluğun korunurken hekim danışmanlığı almadığı, korunmanın daha çok kadınların görevi olarak görüldüğü saptanmıştır.

Bu proje kapsamında açılan stantlarda halka klasik ve modern doğum kontrol yöntemleri, her bir yöntemin avantajları, dezavantajları, etki mekanizmaları ve bir doğum kontrol yöntemi uygulanırken dikkat edilmesi gerekenler anlatılmaktadır. Bunların yanında herkesin bir hekim danışmanlığında korunması ve kendisine uygun doğum kontrol yöntemini bu şekilde seçmesi gerektiği vurgulanmakta, bu konuda birinci basamak sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekleri bilgisi verilmektedir.

Vizyonumuz, Halkımızın klasik ve modern doğum kontrol yöntemlerini ayrıntılarıyla bilmesi; bilinçsiz doğum kontrol uygulamalarının, istenmeyen gebelik oranının ve buna bağlı olarak kürtajın sebep olduğu yaşam kayıplarının azalmasıdır.

Misyonumuz; Yapılacak etkinliklerle halkın doğum kontrolü bilgisinin artırılması, bu konuda bilinçli davranmanın gerekliliğinin(hassasiyetinin)vurgulanması, insanlara edindirdiğimiz bilgiler doğrultusunda doğum kontrol yöntemlerinin doğru uygulamasının sağlanmasıdır.

ETKİNLİKLERİMİZ:

  • Projemiz 17 Şubat 2012 de İstanbul Acıbadem Üniversitesi’nde Halk Sağlığı Anabilim Dalı hocaları tarafından gerçekleştirilen eğitimle başlamış olup, proje takımı 23 Şubat 2012 de Kartal Lütfi Kırdar Eğitim Araştırma Hastanesinde ilk etkinliğini gerçekleştirmiş, broşür dağıtıp görsel öğeler de kullanarak bölge halkını bilgilendirmiştir.
  • 17 Mayıs 2012 'de Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde stantlarda bilgilendirme yapacak öğrencilere Halk Sağlığı Anabilim Dalı hocaları tarafından,30 Kasım 2012’de Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi proje standı açacak öğrencilerine Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzamanı hocaları tarafından eğitimler düzenlenmiştir.
  • 22 Eylül 2012’de TurkMSIC Şenliğinde açılan stantta 250 kişi,
  • 2 Ekim 2012’de Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nin bahçesinde Cerrahpaşa YK tarafından açılan stantta 200 kişi,
  • 24-25 Kasım 2012 Samsun Sağlık Turnesinde 19 Mayıs YK-Gaziosmanpaşa YK ve Sağlık Turnesi proje takımı üyeleri tarafından 400 kişi bilgilendirilmiştir.

Destekçilerimiz: Eczacıbaşı Okey

Destekleyen Öğretim Üyeleri: Doç. Dr. Pınar Topsever, Yar. Doç. Dr. Figen Demir

KATILAN YEREL KURULLAR

Proje takımı: Acıbadem YK -19 Mayıs YK-Mersin YK-Süleyman Demirel YK-Selçuklu YK-Cumhuriyet YK-Bezmialem YK-İstanbul YK-Ufuk YK -Cerrahpaşa YK –Osmangazi YK-Yeditepe YK-Hacettepe YK-Yıldırım Beyazıt YK

Projeyi uygulayan yerel kurullar: Acıbadem YK-Cerrahpaşa YK-Yıldırım Beyazıt YK-19 Mayıs YK-Gaziosmanpaşa YK