Kadın Sağlığı ve Hakları Kongresi - Acıbadem TÖB

“Kadın Sağlığı ve Hakları Kongresi" Acıbadem Tıp Öğrencileri Birliği'nin düzenlediği kadınların sağlığını, cinselliğini ve toplumdaki yerini temel alan bir kongredir. Kalıpların dışına çıkılarak sadece alanında uzman konuşmacılar ile yetinmeyip akran konuşmacıya, sosyal konuşmacıya ve tiyatro gösterisine yer verilmiştir. Akran konuşmacı olan Pelin Bademkıran cinsel yolla aktarılan enfeksiyonlar hakkında bir anlatım gerçekleştirirken tiyatro gösterisinde ise aile baskısı ile toplumsal normlara yenik düşmüş olarak yetişen bir kadının kendini yeniden var etme öyküsü anlatılmaktadır. Sosyal konuşmacı ise edebiyatta kadının yeri ile ilgili farklı bakış açıları sunarak toplumsal hayatta kadının yerini geçmişten günümüze gözler önüne sermiştir. Tek bir kongrenin içinde konuların birçok farklı göz ile yorumlanması katılımcıların empati yapabilmesini sağlayarak kongrenin verimini arttırmıştır.

Kadın Hakları ve Sağlığı konusunda bilinç kazanmak isteyen sağlık ve sosyal bilimler alanlarında eğitim alan 125 kişilik üniversite öğrencilerinden oluşan katılımcı kitlesi ile bu sene ikincisi gerçekleştirilmiştir.

Kongrede; Dr. Gülşah Başkavak "Üniversite Gençleri Arasında HPV Farkındalık Çalışması" konusunu, Doç. Dr. Dilek Anuk "Meme ve Jinekolojik Kanserli Hastaların Psikolojisi" konusunu, Pelin Bademkıran "Cinsel Yolla Aktarılan Enfeksiyonlar" konusunu, Op. Dr. Seçil Günay "Kadın Sağlığı Açısından Kadın Hakları" konusnu, Prof. Dr. İnci User "Bedenin ve Duyguların Tıbbileştirilmesi" konusunu, Doç. Dr. Olga Selin Hünler "Yakın İlişkilerde Kadına Yönelik Partner Şiddeti" konusunu, Op. Dr. Harika Bodur Öztürk "Menstrual Döngü Bozuklukları" konusunu, Dr. Senem Timuroğlu "Feminist Edebiyat konusunu 30 dakikalık konuşma süresi ve 10 dakikalık soru-cevap şeklinde gerçekleştirmiştir. Konuşmaların ardından "Çatlak" isimli 90 dakikalık tiyatro gösterisi ve kapanış konuşmaları ile Kadın Hakları ve Sağlığı Kongresi gerçekleştirilmiştir.

Kadın Sağlığı ve Hakları Kongresi'ni başarıyla gerçekleştiren Acıbadem Tıp Öğrencileri Birliği'ni, Yereller Podyumu'nun Ocak ayının favorisi oldukları için tebrik ediyoruz!

.